Sam moment wyznania grzechów stanowi dla wielu penitentów wielkie wyzwanie. Często zastanawiamy się jak dany grzech wyznać? „Jak to po prostu powiedzieć”. Nie raz zdarza się, że w konfesjonale brakuje nam słów. Jak zatem powinno wyglądać wyznanie grzechów w sakramencie pokuty? Oto kilka ważnych rad:
Wyznanie grzechów powinno być:
1. Proste i krótkie
Bez wyszukiwania specjalnych słów i wyrażeń, ukazywania szczegółów, które niczego nie wnoszą do materii grzechów, a więc nie ma potrzeby opowiadania o czymś co nie należy do spowiedzi, co nie ma z nią żadnej łączności i co spowiedź niepotrzebnie przedłuża.
2. Pokorne
Pokorne, czyli bez osobistego usprawiedliwiania się i przerzucania własnej winy na innych. Pokora przejawia się w tym, że grzechy wyznawane są z żalem i poczuciem winy. Wyraża się także w szczerej i czystej intencji. Nie idzie się do spowiedzi ze względów ludzkich, dla zjednania sobie dobrej opinii, zwyczajowo, bezmyślnie, ale z osobistej potrzeby serca, które chce pojednać się z Bogiem.
3. Szczere
Zgodne z tym co dyktuje sumienie, bez ukrywania czegokolwiek, bez pomniejszania czy powiększania wykroczeń i winy. Penitent zobowiązany jest spowiadać się zgodnie z prawdą. Kiedy w konfesjonale zaczyna nam „brakować słów” i nie wiemy jak dany grzech nazwać to powiedzmy o tym tak jak potrafimy, „jak nam serce dyktuje”. Nie chodzi o to żeby nasze wyznanie ubrać w ładne słowa, ale żeby powiedzieć szczerze, zgodnie z prawdą tak jak na dany moment potrafimy to nazwać.